Bu Blogda Ara

8 Temmuz 2011 Cuma

MİNNOŞLAR 13 AY İTİBARİYLE NELER YAPABİLİYOR ?

Önce Alper,
Ayak nerde oğlum dediğimizde o dolma ayağını kaldırıp bize gösteriyor hatta artık günde 100 kez sorduğumuz için alın işte yeter ya diyip gözümüze sokarcasına yapıyor bu hareketi ve her seferinde o dolma ayağı gidip ısırıyorum.
Tempolu ne duyarsa duysun eller havaya ... Eeeee  anasının oğlu :)
Tempolu havalarda aynı zamanda ileri geri sallanıyor.
Eline aldığı dergi, kitap, gazete vs. yi sanki çok ilgisini çeken bir makale okuyormuş havasında dikkatli dikkatli inceliyor, sayfaları yavaş yavaş çeviriyor. ( Yiğit' in müdahalelerinden korunabildiği kadarıyla. Evet bir de böyle bir sorunumuz var. Yiğit Alper' in elinde ne görürse kendi elindekini bırakıp anında ona saldırıyor. Alper' in elinden alınca görevi sona eriyor. Zira, o kadar hırsla ve efor sarfederek aldığı nesneyi anında Alper' den uzağa bir tarafa fırlatıyor ve öncesinde meşgul olduğu kendi elindeki nesneye geri dönüyor. Bu hareketleri yaparken yüzünde en ufak bir mimik yok ama, gayet sakin ve normal bir şey yapıyormuş havasında. Doktorumuz bunun kıskınçlık belirtisi olduğunu söyledi. )
Bir asıldı mı saçımdan 50 tel koparabiliyor, yakında kel kalacağım. 
Alkış ve gel gel yapabiliyor.
Sinirlendiğinde çığlıkları ile ortalığı inletebiliyor.
Bu aralar inanılmaz bir erik hastası, elinden alınınca çok sinirleniyor kendi yemeli, etrafı batıra batıra ağzını şapırdata şapırdata erik yiyor. 
Çok cesur, herşeye dokunmak, herşeyi ellemek, herşeyi incelemek için yanıp tutuşuyor. İnanılmaz bir merakı var.
Sırada Yiğit,
Vah başıma gelenler diyoruz başını iki elinin arasına alıp elleriyle kafasını dövüyor ve gülmekten bizi yerlere seriyor. Sanırım Hatice abla öğretti bunu. 
topu ver dediğimizde etrafındaki onlarca toptan her defasında aynı sarı sünger bob resimli topu alıp elimize veriyor. Demek ki diğerleri Yiğit' in nazarında top değil. 
Ağzın nerde dediğimizde işaret parmağını sırıtarak ağzının içine sokuyor. 
İstediği kişi tarafından kucağa alınmadığında dudaklarını büzerek ağlama numaraları yapıyor ve bizi bitiriyor.
Poposunun üstünde hedeflediği istikamete şimdilik yavaş ama emin adımlarla ( pardon popolarla ) ilerliyor.
Yüzüstü yatışta bir türlü kendisine emekleme pozisyonu aldıramasak da geri geri gitme potansiyeli süper !
Ayakta birilerinden bi yerlerden tutunarak çok güzel duruyor. Hatta son zamanlarda deli gibi yürütülmek istiyor, oturtulduğunda çok sinirleniyor.
Alkış ve bay bay, tel sarar yapabiliyor.
Israrla ve ısrarla yüz üstü uyuyor. 
İnanılmaz temkinli, yavaş yavaş dokunuyor, bir dokunup hemen elini çekiyor, ne olduğunu anlamadan asla bodoslama dalmıyor hiçbir şeye. 
ikisi de dışarı çıkmaktan, banyo yapmaktan inanılmaz keyif alıyorlar. Giydirilirken çok sinirleniyor ve bağırıyorlar. Uykularını almışlarsa yatakta sakince kendi kendilerine konuşuyorlar, gülüyorlar, bir süre sonra küçük bir ben uyandım sesi çıkarıyorlar, gelen giden olmazsa nerdesiniz be çığlığını koyuveriyorlar. Akşam eve geliş saatimizi biliyorlar, gecikirsek mızırdanmaya başlıyorlar. 
Aklıma gelenler şimdilik bunlar. İkiz bile olsalar ne kadar farklılar değil mi ?  

5 Temmuz 2011 Salı

13.AY DOKTOR KONTROLÜMÜZ

Rutin olarak bu ayda doktor kontrolü olmamasına rağmen, tatile gideceğimizi duyan doktorumuz, gitmeden bir göreyim dedi minişleri. İşte ayrıntılar :
Saat 11.00' dan önce ve 16.00' dan sonra güneş, deniz serbest. Aralarda gölgede durmak şartıyla eve dönmemize gerek yok, deniz kenarında olabiliriz. 
Şişme havuzunu götürün içini deniz suyuyla doldurup minnoşları bırakın içine dedi. 
Puseti yanınızda götürün gerekirse orada uyuyabilirler dedi. 
Telekli şapka alın dedi.
Direk kuma basmaya zorlamayın ürkebilirler crocsları takın ayaklarına öyle bastırın, rahat ederlerse bastırın kuma dedi. 
Yataklarına ve pusetlerine cibinlik takın dedi. Sinek kovucu bileklik kullanın chiccoda var dedi. Haşere, sinek kovan tabletlerin zararı yokmuş kullanabilirmişiz ama direk tene sürülen haşere kovuculardan kullanmayın dedi. Lavanta yağı ve lavanta kolonyası haşereleri uzaklaştırır kullanabilirsiniz dedi.
Hem güneşlikli simit, hem kolluk kullanın. Devrilmeye çok müsaittir o simitler korkup denize bir daha girmek istemeyebilirler, kolluk kullanırsanız bu riski bertaraf etmiş olursunuz dedi.  
İsilik için saf gül suyu kullanın dedi. Body yerine atlet kullanın, body aşağısındaki çıtçıtlardan dolayı ısıyı içeri hapseder isilik oluşumunu arttırır dedi.
UV korumalı kıyafetlere gerek yok, bebek ısıtıcı mayolardan kesinlikle kullanmayın daha çok isilikolurlar dedi.  

Akşamları nemlendirici after sun sürün, güneş kremi olarak Mustela 50, Bioderm 50, Uriage 50 faktörlü krem kullanın dedi. Aslında 30 faktörden sonrası aynıdır koruyuculuk olarak dedi. Ben bu esnada son zamanlarda kremlerle ilgili okuduğum yazılardan bahsettim, kimyasal içerikli kremler, mineral içerikli kremler...Hiçbir kimyasal olmayan yoktur mutlaka az da olsa kimyasal vardır içinde kremlerin diyor. Ben araştırmalarıma göre trukid aldım. 
Akşam 19.00 civarı duş sonrası 15-20 dakika kremsiz direk güneş banyosu yaptırın dedi. Huggies' in bez mayolarını kullanabilirsiniz dedi. Tatilde bol bol su içirin dedi. Kova-kürek plaj oyuncaklarını yanınıza alın. Araba ve evde sıcaklığı 23 derecede sabitleyin dedi. Acil durumlarda hazırlardan ne yedirebilirim soruma, Hipp organik ve babymix yoğurt dedi. 
İlaç listesi verdi giderken yanınızda götürün diye
Ateş için calpol
Araba tutması ve kusma için metpamid şurup
İsilik için  bir merhem
Arı sokması, alerji için atarax
Ağır alerjik reaksiyonlarda kullanılmak üzere prednol ampül
Sinek sokması için systral merhem
Morarmalar için bir merhem
Akşamları muhallebi yedirmeye başladığımı söyledim. İki bebeğe 1,5 çay bardağı su + 1,5 çay bardağı günlük inek sütü+1,5 çorba kaşığı pirinç unu veya buğday nişastası koyduğumu söyledim. Yulaf unu kullanın dedi. Pirinç ununda az miktarda çinko varmış, gerisi nişastaymış. Kof kilo yapar, yulaf unu ise daha besleyici, çok faydalı dedi. Sürekli keçi sütü vermeyin folicasit eksikliği yapar dedi. 
Ayakta duracakları şekilde aktivite masası alın, kullanın dedi.
Komutları öğretin At - tut, al - ver, aç - kapat gibi. Organları gösterin, burun,kulak,ağız v. Fisher Price' in eğitici köpeğini kullanın bunun için dedi. 
Direksiyon alın dedi. Adım adım setimizden aşağıdaki direksiyon çıkmıştı onunla ilgileniyorlar. 
 
 Kapak kutu ikilisine bayılırlar. Mesela Pringles kutularının içine top atın, kapağı kapatın açın, tencere ve kapaklarına bayılırlar dedi. İçiçe geçen plastik kovalardan alın. Sihirli kulelerle sevdiği bir objeyi saklayın nerede diye sorun dedi. Yürüyebilseler köpek aylarıdır aslında dedi. Koltuk altlarına top atıp sonra gidip getirirlermiş. Bizimkiler fırlatıyor ama yürüyemedikleri için öyle arkasından bakıyorlar :))
Playskool yaramaz toplarını alın dedi. Almıştık biz zaten ve gerçekten çok ilgi gösteriyorlar. 
 Güzel olalım, çirkin olalım, hadi şaşıralım şeklinde mimikler yapın çok eğlenirler dedi. 
Günlük inek sütene geçtik. Günde 500 ml' yi geçmeyin. Başlangıçta yarı yarıya sulandırarak bir hafta deneyin dedi. Sütü muhallebi dışında asla kaynatmayın dedi. Kahvaltıya haftada 6-7 tatlı kaşığı bal ve ceviz ilave ettik. çilek vedebiliyoruz. Hipp organik bisküvi yedirin dedi. Kahvaltıyı haftada üç gün sütlü kaşarlı peynirli omlet veya kaşarlı menemen ( rondolanacak ) veya haşlanmış patatesi sütle ezip yumurta ve kaşarla karıştırarak yapacağız. 4 gün de süt+ceviz+bal+ekmek+peynir karışımı vereceğiz. 
Ağustosta su çiçeği aşısına çağırdı. Sağlık ocaklarında vurulmayan özel bir aşa bu. 15. ayda vuruluyor. 
Bu arada bir arkadaş burada sormuştu, tv kumandasındaki pillerden çekiniliyor, oyuncaklardaki piller ne olacak diye. Doktorumuz der ki , kumandadaki pil kapağı çok kolay açılabilen birşey, o yüzden kumandayı sarmanızı tavsiye ediyorum, oyuncaklardaki genellikle ancak tornavida ile açılabilen şekilde, bebekler kolay kolay açamaz. Sonuçta burada sıkıntı olacak konu bebeklerin pilleri yemeye çalışmaları dedi.