Bu Blogda Ara

31 Mart 2011 Perşembe

10.AY DOKTOR KONTROLÜMÜZ

Geldi bir doktor kontrolü zamanı daha. Zaman su gibi akıp gidiyor, minnoşlarımın doğum günleri geldi neredeyse. 
Neyse gelelim kontrolümüze.
Herşey yolunda çok şükür. Sadece Yiğit'i bu ay biraz geride kalmış, Alper 'i ise inanılmaz ilerlemiş buldu doktorumuz. Yiğit 7 / 7,5 ay civarı, Alper ise 6,5 ay civarı dedi. Anlattıklarına gelince: 
 • Elleri cinsel organlarına gidermiş, kaşır, karıştırır, çekip koparmaya çalışırlarmış. Çek elini demek kesinlikle yasak.
 • 2 ay içerisinde popolarından kütle çıktığını farkederlermiş. ööööö, pis, öf bu ne koku gibi tepkiler ileride kabızlık gibi sıkıntılar yaşamalarına sebep olabilirmiş.
 • Neden-sonuç ilişkisini öğrenirlermiş.Çeşme açılınca su akar, düğmeye basınca ışık yanar, kumandaya basılınca tv açılır gibi eylemleri göstererek öğrenmelerini pekiştirin dedi.Bunlarda gayet iyiyiz. Hepsini yapıyorlar, yani düğmeye yaklaştırınca üzerine basıp ışığa bakıyorlar mesela. Ama kumanda şu aralar sadece yemek için ideal :)
 • İnce motor hareketlerinden tek parmak kullanırlarmış.
 • Saklanan objeleri yerinden çıkarabilirlermiş.
 • Çocukları paylaşın ve saklambaç, kovalamaca oynayın dedi.
 • Yorganın altında birbirinizi arayın dedi.
 • Dönen objeleri severler, kendilerini yerde bi o yana bi bu yana çevirin, topaç, rüzgar gülü,üzerine basılınca dönen toplar gibi oyuncaklar alın dedi. Akşamına babamız getirdi. 

 • Alkış, gel gel, çak, hoşçakal, tel sarar yaptırın dedi. Bunlardan alkışı ikisi de yapıyor, çak olayını elini tutarak üzerine vurunca ikisi de kahkahalarla gülüyor ama kendiliklerinden çakma yok henüz. Bye bye diyince de Alper de pek tepki yok ama Yiğit iki kolunu da havaya kaldırıp sallamaya başlıyor.
 • Ağız hareketleri artar, cık cık ,şap şap diye ağızlarıyla sesler çıkarırlarmış. Yapıyorlar.
 • Parmağının gösterdiği yere bakarlar dedi ama bunu yapamıyorlar şimdilik. Yavaş yavaş parmağınızı takip ederek işaret ettiğiniz noktaya götürün pekiştirin dedi.
 • 8-18 ay arası gece kabusu dönemleriymiş. Gece uyurken birden şiddetli ağlama nöbetlerine girerlermiş. Gözlerini açamadan 3-15 dakika arasında ağlarlarmış. Yanındayım, burdayım diyerek tatlı tatlı okşayın sakinleştirin dedi.Birden kesilir ve hiçbirşey yokmuş gibi uyumaya devam ederlermiş.
 • Bebek olduklarını bilirlermiş. Etraflarındaki bebek ve çocukları severlermiş. Gerçeğe benzeyen konuşan bebek alabilirsiniz çok ilgilenirler dedi. Bebek dergileri okuyun birlikte, eşylalarını ellerine verin, parka götürün.2-3 adet eşyasının isimlerini sürekli tekrarlayın dedi.
 • Ellerine geçen herşeyi yırtarlar. Tercihen kağıt havlu verin ellerine dedi.
 • Ellerinden bir objeyi birden aldığınızda sinirlenirler, bu yüzden yerine birşey vererek alın ellerinden dedi.
 • Uyku günde 2 defa ve daha düzenlidir artık.
 • Fisher price cd player alın dedi. Babamız durur mu akşamına getirdi hemen.Ortasındaki turuncu düğmeye basınca çark dönüyor birhayvan denk geliyor. Önce hayvanla ilgili bi şarkı çalıyor sonra hayvanın adı sonra da çıkardığı ses çıkıyor. Üzerinde ışıklar yanıyor. Çok ilgi gösterdi minnoşlarım.
 Gelelim yemek mevzularına. Şu anda akşam yemeği vermiyoruz. Saat 6' dan sonra anne sütü alıyorlar ertesi sabaha kadar. O yüzden akşam yemeği ilave ettik menümüze.  Buna göre, günlük beslenme düzenimiz şöyle :
Sabah 6.30 : Anne sütü,
8.30-9.30  : Kahvaltı,
11.30-12.30:Meyve,
15.00-16.00:Çorba,yoğurt
18.00-19.00:Yemek,
20.30-21.00: Anne sütü
23.30-00.00:Anne sütü
Saatlerde şaşma oluyor tabi, uyuyup uyanma zamanlarına göre. Bakalım akşam yemeklerini oturtabilecek miyiz ? Taneli gıdalara henüz geçemediğimizi, öğürdüklerini söyleyince ben bi deneyeyim bazen anneler de korkabiliyor dedi. Eti cici bebe bisküvilerinden elinde ufaladı ikisine de verdi.Alper öyle bi kustu ki sabah yedikleri dahil herşeyi çıkardı. Bunun üzerine, doktorumuz evet daha hazır değiller, rondolamaya devam edin ama yavaş yavaş kademesini düşürün dedi.

Menümüze ilave yeniliklere gelince :
Mandalina Zarları soyulup 1-2 dilim emdirilerek yedirilir. Vücudunda döküntü veya popo bölgesinde pişik varsa kesilir. Mevsimi geçtiği için zaten veremiyoruz.
Alternatif kahvaltı :
1 dilim rondolanmış ekmek, üzerine yarım kibrit kutusu kaşar ve yarım kibrit kutusu beyaz peynir ve yarım yumurta sarısı rendelenir. Bir adet orta boy domates (kabuksuz ve çekirdeksiz)az miktarda suyla önceden pişirilip soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra kahvaltının üzerine eklenir. 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1-2 damla limon konularak karıştırılır. sulu olduysa kaşıkla ya da elle yedirilir.  
Yeşil mercimek çorbası : Yarım ajda bardağı yeşil mercimek, 1 arpacık soğan, 1 yemek kaşığı ev yapımı erişte, 1 küçük domates rendesi, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 3-4 ajda bardağı su
Brokoli (Karnabahar) - patates püresi : Avuç içi kadar Brokoli veya karnabaharlı yapılacak. Önce 1 küçük patates haşlanır, sonra brokoli ( karnabahar ) 1 diş sarımsak rendesi ve 1 tatlı kaşığı pirinç unu eklenir. Suyunu çekince ocaktan indirilir.1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve yoğurt eklenerek ezilir.
Kuru fasülye - nohut : 1 avuç kuru fasulye veya nohut haşlanır. Kabukları soyulur. 2-3 ajda bardak su, yarım havuç, 1/4 kırmızı biber ( çekirdekleri çıktıktan sonra parçalanmadan konacak ) kuru fasülye veya nohutla pişirilir. Ocaktan inince biberin dış zarı soyulup atılır. 2 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir ve çatalla ezilerek yedirilir.
Cacık : 1 dilim rondolanmış ekmek üzerine yarım salatalık, 1 ajda bardağı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, çok az su, sarımsak ve çok az nane ile rondolamaya devam edilir. kaşıkla içirilir. 
Sebzeli erişte : 3-4 dilim patates, yarım havuç, 8-10 adet bezelye, 1 diş sarımsak 2-3 ajda bardağı suda haşlanır. Sudan sebzeler çıkartılır ve bu suda 1 avuç ev yapımı erişte pişirilir. Suyunu çekince sebzeler parçalanarak konur ve sıcakken 1 kibrit kutusu taze kaşar rendelenir. Bu şekilde biraz rondolanır.
Lahana ya da Brüksel lahanası haftada bir veya 2 gün ve az miktarda çorbalara eklenebilir.
Bu listedeki yemekler ezilip elle yedirilebilir.Bu nedenle içerisinde kıyma veya tavuk göğsü bulunmamaktadır. Et ihtiyacını dengelemek için çorbalara atılan et miktarları biraz artırılabilir. 
Ev yapımı mantı da aynı sebzeli erişte gibi pişirilebilir. Ancak yoğurt ilavesi yapılıp biraz rondolanır. Mantının içinin baharatsız olması gerekiyor.
İşte böyle.

           


15 Mart 2011 Salı

PROFESYONEL FOTOĞRAF ÇEKİMİ MACERAMIZ

Doğum fotoğrafçısı olayı, içimde kalan uktelerden biridir. 30. haftada aniden doğurmak durumunda kalınca bırakın profesyonel çekimi, hastanede çekilmiş neredeyse hiç fotoğrafım yok. Bu yüzden, profesyonel bebek ve aile fotoğrafı çekimi benim için daha bir önemli hale geldi haliyle. Ankara' da ne yazık ki İstanbul' daki kadar çok seçenek yok. Üstelik İstanbul' dan daha pahalı. İstanbul' dan kankimiz Kuzey' in fotoğraflarının 200 liraya çekildiğini, Ankara' dan kankimiz Barış' ın fotoğraflarının 500 liraya çekildiğini belirteyim. Fark ciddi boyutta. Uzuuuuunnnn araştırmalarım sonucunda nihayet bir tercih yapabildim ve örnek çalışmalardan gördüğüm kadarıyla çok da isabetli bir seçim yapmışım. Bu yolda araştırma yapanlara yol gösterici olabilmesi için araştırma sonuçlarımı buraya da aktarıyorum.  İnternet sitelerini inceleyip örnek resimlere bakarsınız.

Muzaffer BÜYÜKKARAGÖZ
http://www.buyukkaragoz.com/
250 TL ( Fotoğrafların tamamı hem renkli hem siyah beyaz çalışılmış halleriyle üç ayrı formatta teslim ediliyor. Slide-show hazırlanıyor, birkaç tane baskı, 3 tane fotoblog ( duvara çift taraflı bantla asılabilen veya bir yere dayayarak kullanılabilen, strofor, köpük benzeri bir malzeme üzerine baskı )
Albüm ekstraya giriyor. Küçük boy albüm 55 dolar, büyüğü 70 dolar civarı ( sayfa sayısına göre değişebiliyor)
Stüdyosu olmakla birlikte bebek çekimlerini evde yapmayı tercih ediyor. 2 saatlik bir çalışmada yaklaşık 100-200 civarı fotoğraf çekiyor.
Esra BALKAN
http://www.esrabalkan.com/
1- Büyük Paket : 600  TL
* 50 adet 18x24 ebatında ipek kağıda fotoğraf baskısı
* Şık tasarımlı büyük boy profesyonel albüm
* 1 adet 30x40 ebatında büyük boy fotoğraf
* Tüm fotoğraflar (200-250 adet) yüksek çözünürlükte CD' de teslim
* Yaklaşık 100 fotoğraftan oluşan müzik eşliğinde fotoklip
2- Orta Paket : 500  TL
* 25 adet 18x24 ebatında ipek kağıda fotoğraf baskısı
* Şık tasarımlı büyük boy profesyonel albüm
* Tüm fotoğraflar (200-250 adet) yüksek çözünürlükte CD' de teslim
* Yaklaşık 100 fotoğraftan oluşan müzik eşliğinde fotoklip
3-Küçük Paket : 400 TL
 * 20 adet 13x18 ebatında ipek kağıda fotoğraf baskısı
* Şık tasarımlı profesyonel albüm
* Tüm fotoğraflar (300-350 adet) yüksek çözünürlükte CD' de teslim
4- Baskısız Paket : 300  TL Tüm fotoğraflar (300-350 adet) yüksek çözünürlükte CD' de teslim

Evde veya dışarıda çekim yapıyor.
Sinem ÇELİK
http://www.sinemcelik.com.tr/
250 TL  ( Çekilen bütün fotoğraflar düzenlenip cd de veriliyor. 10 adet 13x18 baskı yapılıyor. )
Albüm ekstra ücrete tabi.
Evde veya dışarıda çekim yapıyor.
Tuğçe MUMCU
www.unutulmazan.com
1-                 350 TL, Foto Albüm ( Çekilen tüm fotoğrafların yüksek çözünürlükteki renkli ve / veya  siyah-beyaz  hallerinin bulunduğu DVD, 1 adet Müzikli slayt gösterisi olan DVD,  48 sayfadan oluşan 21X21 cm boyutunda siyah-beyaz ve renkli fotoğraflardan oluşan özel tasarımlı Foto Kitap.  1 adet siyah – beyaz  ya da renkli 20 X 30 cm boyutunda fotoblok
2- 400 TL, Deri Kaplı Panoramik Klasik Albüm ( Çekilen tüm fotoğrafların yüksek çözünürlükteki renkli ve/veya  siyah-beyaz  hallerinin bulunduğu DVD, 1 adet Müzikli slayt gösterisi olan DVD, 20 sayfadan (10 yaprak) oluşan 28 X 38 cm boyutunda siyah-beyaz ve renkli fotoğraflardan oluşan Panoramik Fotoğraf Albümü, 1 adet siyah – beyaz  ya da renkli 20 X 30 cm boyutunda fotoblok.
Evde veya dışarıda çekim yapıyor.
Elçin POLAT http://www.elcinpolat.com/
1-                 450 TL ( 40 civarında 30x45 fotoğraftan oluşan klasik albüm )
2-                 550 TL (40 civarında 30x45 fotoğraftan oluşan panoramik albüm)
Evde veya dışarıda çekim yapıyor
Aytül KESKİN
http://www.aytulkeskin.com/
500-600 TL arasında değişiyor. ( Albüm, baskı, e-card gibi çeşitli hediyeleri var )
Stüdyoda çekim yapıyor. Kostümlü çekim yapıyor.
Ajda ALÇIN http://www.ajdaalcin.com/
Mail attığım halde kendisinden cevap gelmedi.

Ayfer ULU
http://www.ayferulu.com/
1- Albüm ve baskı istenmezse çekim : 200.-TL                   2-25-30 fotoğraflık albüm istenirse : 300.-TL
Çekimlerden sonra en çok beğenilen ortalama 30-50 fotoğrafta dijital düzenleme yapıyor ve ortalama 10-15 gün içinde çektiği bütün
fotoğraflarla birlikte teslim ediyor.
Kendi evinde kurduğu stüdyosunda çekim yapmıyor. Kostüm olmasa da kız bebekler için renkli tüllerden
etekler (tütü), rengarenk bereler, renkli kumaşlar, inciler, fularlar, renkli tokalar, Erkek bebekler için yine rengarenk bereler, papyonlar, askılar, renkli kumaşlar vs. kullanıyorBen Muzaffer Beyi tercih ettim ve çok memnun kaldım. Eve resmen seyyar stüdyo kurdu ve ev ortamında olduğumuz için minnoşlar hiç rahatsız olmadı.Ayrıca, ev ortamını da  görüntüleme şansı yakaladık. Minnoşların odasının bazı detayları çekildi mesela, albümde nasıl kullanılacak merakla bekliyorum. Muzaffer Bey çok samimi ve güleryüzlü bir insan. Çıkan sonuçlara bakarsanız bazı fotoğrafların evde çekildiği belli bile değil. Özellikle albüm örneğini çok beğendim.Muzaffer Bey, buradaki baskı kalitesinden memnun olmadığı için Amerika'da yaptırdığını söyledi. Klasik albüm sayfasına resimlerin yapıştırılması şeklinde değil de, sayfaların kendisi resimlerden oluşturulmuş şekilde. Bizimkini merakla bekliyorum.   
       

9.AY DOKTOR KONTROLÜMÜZ

Çok gecikmiş bir 9. ay yazısı bu. Malum, yasaklama kararından sonra maalesef bloga giremediğim için bu kadar geciktim. Şu anda hatırlayamadığım bir bloggerin yazdığı gibi, gerçekten, insan kendini kendi evine giremiyormuş gibi hissediyor. Dns ayarlarını değiştirmeyi yeni akıl edebildiğim için nihayet evimdeyim şu anda. 
Neyse gelelim 9. ay kontrolümüze,
Minnoşların gelişimleri tam olarak belli bir aya girmediği, 8 aylık bebeklerin yapabildiği bazı hareketleri yaparken 6,5-7 aylık bebeklerin yapabildiği bazı hareketleri yapamadıkları için doktorumuz, bu sefer 7-9 ay aralığını anlattı. Sanırım prematüreliğin bir cilvesi bu.
Bu dönemde, kaşık reddi başlarmış. İki şey yapabilirmişiz elle yedirmek ve çorbaları bardaktan içirmek.Gerçekten özellikle Yiğit kaşığı gördüğü anda ağzını kilitliyor. 
Bu dönem, tekrarlayan davranışlar ve tik dönemiymiş. Yiğit' in otururken ileri geri sallanma hareketini ve Alper' in kendini geriye doğru atarak gerinerek bağırma hareketini tik olarak belirledik. Bunlar son derece normalmiş.
Gündüz uykularının bozulma dönemiymiş. Kimi zaman gündüz kesintisiz 2 saat uyurlar, kimi zamanlar 10 dakika uyuyup kalkar saatlerce uyumazlar dedi. Gerçekten, şu anda aynen bunları yaşıyoruz. Yapabileceğimiz birşey yokmuş, zorlamamalıymışız, kendi düzenlerini oturturlarmış.
Eğlence ayıymış bu aylar. Birlikte yerlere yatıp güreşin, boğuşun dedi. Aynen yapıyoruz, çok keyifleniyorlar, kıkır kıkır gülüyorlar.
Hızla sağa sola hareket ederek bez bağlatmazlarmış. Şu anda bu konuyla ilgili bişey yapmazsak ayaklandıklarında bezi açtığımız anda kaçar giderlermiş. Onun için altını açarken göz temasını kesin, asla konuşmayın, hızlı ve seri olun ve ellerine bezini verin dedi.
Devekuşu ayı : Başlarını olmadık yerlere sokmaya başlarlar. Aman dikkat edin dedi. Bu bizim için ileri bir hareket mesela. Daha Alper desteksiz 3-5 dakika oturmaya bile yeni yeni başladı.
360 derece kendi eksenleri etrafında dönerlermiş, koltukaltlarından tutunca adımlarlarmış. Dönme her ikisinde tamam ama adımlama yine Alper' de yok.
Üzerlerini sürekli açtıkları için uyku tulumu giydirin ama torba olanlardan değil, bacaklı olanlardan dedi. Ben zaten ekimden beri giydiriyorum çünkü gerçekten üzerlerine asla birşey örttürmüyorlar. Torba mı bacaklı mı diye çok düşünmüştüm ama üzerlerine birşey örttürmeyen keratalar torba olandan da sıkılır diye düşündüm.  Bacaklarını kaldırmak isteyecek kaldıramayacak. İsabetli bir karar vermişim.  
İmaginarium' un topu varmış, ışıklı ve gürültülü. Onu yürütürken önlerine koyun adımlamasını teşvik edin dedi. Gerçekten topa tekme atıp top ilerledikçe topu yakalamak adına yürümek için daha bir şevke geliyorlar. Tek elle avuçlamaları gayet iyiymiş. Küçük toplar verin ellerine dedi. Playskoolun renkli ve farklı dokulu topları var mesela onlar olabilir dedi. 40-50 tane küçük hafif toplardan alın park yatağa atın minnoşları da içine atın dedi. Park yatağa değil de koltuk yastıklarından top havuzu oluşturduk. Şaşkın ifadeleri için bakınız resme :Hayvan sesleri ilgilerini çeker, bu tarz oyuncaklar alın, kendiniz hayvan sesleri çıkarın dedi. Şunlardan vardı bizde zaten çok ilgileniyorlar.

IMAGİNARIUM MİCRO-MUU
Bu kutuda saklanmış bir inek var! Bu sihirli ineği çevirdiğinizde gerçek bir inek sesi çıkarıyor!
Katkısı:
 • Hayal kurma yeteneği
 • Hareketlerin gerekliliği
 • Sosyal gelişim


 Ses çıkaran yukarıdaki gibi bir eşeğimiz var. :)) Karnına basınca çıkan sese kahkahalarla gülüyorlar.

Org alın dedi. Yelda teyzemiz getirmişti aşağıdaki orgu, ikisi de bayılıyor. 
Tuşlara bastıkça müzik çalıyor ve üzerindeki hayvanlar dönüyor. Hayvanları yakalamaya çalışıyorlar hemen.
   


Uzaktan kumandalı araba, emekleme arkadaşı alacakmışız. doktorumuz bilmiyor ki bizim bey :)) minnoşlar daha 3-4 aylıkken gidip aşağıdaki Range-Rover almıştı, hem de kırmızı, sonra da kendisi oynamıştı. Hatta hala aklına geldikçe çocukları oyalayacağım bahanesiyle kendisi oynuyor. 


Aktivite merkezini düzeltilmiş 9 ay olana kadar kullanabilirmişiz.

Odada yanlız kalmaktan hoşlanmazlarmış.  Çığlıklarından anlaşılıyor hakikaten :))
Doktorumuz kendi icat ettiği bir oyundan bahsetti. Büyük bir fırın tepsisi  alın içine küçük çek bırak arabalardan koyun birkaç tane dedi. Hepsi bi taraftan hareket edince çok ilgilerini çekiyormuş. Normalde  yerde o kadar küçük ve hızlı bir şeyi takip etmeleri zor olduğu için böyle daha verimli oluyormuş.
Saklanın dedi. Şapka, eşarp, gözlük, maske, şal takın karşısına geçn çocukların teker teker üzerinizdekileri çıkaracaklar sizi bulduklarında Cceee diyin dedi.
Gel' i ve Sev'i öğretin dedi. Kucağınıza gelmek istediklerinde ellerinizi uzatıp gelmek istiyorsan kollarını uzat, gel diyecekmişiz. Yavaş yavaş uzatmaya başladılar gerçekten. Ama etrafta ayakta birini görünce direk ellerini kollarını hızlı hızlı hareket ettirerek seslenmeye çalışıyorlar kucağımıza almamız için.Hatta yavaş yavaş kıskanmalar da başladı sanki. Alper'i ne zaman kucakta görse Yiğit önce yavaştan mızırdanmaya, sonra kucağa alınmayınca hafiften ağlamaya başlıyor. İşimiz var yani şimdiden böyleyse yandık :)
Sevme olayları ise gerçekten başladı ve ben bu durumdan pek hoşnutum. Kim hoşnut olmaz ki, minicik eller yüzünüzü seviyor, okşuyor. Özellikle Yiğit akşamları işten döndüğümde kucağıma alır almaz yüzüme manalı manalı bakıp yanağımı okşuyor, burnumu tutuyor, saçımla oynuyor. İşte o anlar bittiğim anlar. Nasıl muhteşem bir duygu anlatamam. Doğum yaptığım zaman annelik gerçekten mucizevi bir olay demiştim kendi kendime ama her geçen gün daha da mucizevi bir hal alıyor inanın.
Anne babayı kullanma dönemiymiş bu dönem. İnatlaşmayacakmışız.Ayrıca ebeveyn seçerlermiş. Kendi çocuklarından örnek verdi. Bir baktım kız sürekli babada, oğlan sürekli bende olmaya başladı çünkü ancak böyle sakinleşiyorlardı dedi. Siz bizim yaptığımız hatayı yapmayın sürekli çocukları değiştirin dedi.  
Gözleri sizin yediğinizdedir dedi. Beypazarı kurusu, ekmeğin kabuklu ucunu verin kemirsinler dedi. Dillerini ağızlarının içinde çevirmeleri, dillerini yiyormuş gibi yapmaları pütürlüye geçme zamanının göstergesiymiş. Yaptıklarını öğrenince artık geçebilirsiniz dedi.
Bu dönem beslenme değişikliklerine gelince,
Kahvaltılarda artık yumurta sarısı var. İyi pişmiş yumurta sarısına leblebi boyutunda başladık ve yavaş yavaş arttırıyoruz. Kabuğu soyulup çekirdekleri çıkarıldıktan sonra rendelenen domatesi yemeklere 1 tatlı kaşığı ekliyoruz. ( Domates çiğ olarak başlanmazmış, çok alerjikmiş )
TAZE FASULYE ( ISPANAK ) PÜRESİ : 1 avuç taze fasülye ( ıspanak ), 1 soğan, 1 ceviz içi kıyma, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ( 1 yaşına kadar zeytinyağı sonradan ilave edilecek, pişmeyecek ) 1 tatlı kaşığı pirinç, 1,5 ajda bardağı su
KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI : 2-3 dilim patates, 1/2 havuç, 1 arpacık soğanı, 1/2 ajda bardağı kırmızı mercimek, 1 ceviz içi kıyma, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 2-3 kupa su
DOLMA ( mevsimine göre kabak, biber, patates ) : 1 ceviz içi kıyma, 1 arpacık soğanı, 1 diş sarımsak, 2-3 sap maydanoz, 1 domates rendesi, 1/2 ajda bardağı su, 1-2 tatlı kaşığı pirinç. ezerek yedireceğiz.
Sebze pürelerine pirinç yerine pirinç unu da eklenebilir.