Bu Blogda Ara

31 Mart 2011 Perşembe

10.AY DOKTOR KONTROLÜMÜZ

Geldi bir doktor kontrolü zamanı daha. Zaman su gibi akıp gidiyor, minnoşlarımın doğum günleri geldi neredeyse. 
Neyse gelelim kontrolümüze.
Herşey yolunda çok şükür. Sadece Yiğit'i bu ay biraz geride kalmış, Alper 'i ise inanılmaz ilerlemiş buldu doktorumuz. Yiğit 7 / 7,5 ay civarı, Alper ise 6,5 ay civarı dedi. Anlattıklarına gelince: 
 • Elleri cinsel organlarına gidermiş, kaşır, karıştırır, çekip koparmaya çalışırlarmış. Çek elini demek kesinlikle yasak.
 • 2 ay içerisinde popolarından kütle çıktığını farkederlermiş. ööööö, pis, öf bu ne koku gibi tepkiler ileride kabızlık gibi sıkıntılar yaşamalarına sebep olabilirmiş.
 • Neden-sonuç ilişkisini öğrenirlermiş.Çeşme açılınca su akar, düğmeye basınca ışık yanar, kumandaya basılınca tv açılır gibi eylemleri göstererek öğrenmelerini pekiştirin dedi.Bunlarda gayet iyiyiz. Hepsini yapıyorlar, yani düğmeye yaklaştırınca üzerine basıp ışığa bakıyorlar mesela. Ama kumanda şu aralar sadece yemek için ideal :)
 • İnce motor hareketlerinden tek parmak kullanırlarmış.
 • Saklanan objeleri yerinden çıkarabilirlermiş.
 • Çocukları paylaşın ve saklambaç, kovalamaca oynayın dedi.
 • Yorganın altında birbirinizi arayın dedi.
 • Dönen objeleri severler, kendilerini yerde bi o yana bi bu yana çevirin, topaç, rüzgar gülü,üzerine basılınca dönen toplar gibi oyuncaklar alın dedi. Akşamına babamız getirdi. 

 • Alkış, gel gel, çak, hoşçakal, tel sarar yaptırın dedi. Bunlardan alkışı ikisi de yapıyor, çak olayını elini tutarak üzerine vurunca ikisi de kahkahalarla gülüyor ama kendiliklerinden çakma yok henüz. Bye bye diyince de Alper de pek tepki yok ama Yiğit iki kolunu da havaya kaldırıp sallamaya başlıyor.
 • Ağız hareketleri artar, cık cık ,şap şap diye ağızlarıyla sesler çıkarırlarmış. Yapıyorlar.
 • Parmağının gösterdiği yere bakarlar dedi ama bunu yapamıyorlar şimdilik. Yavaş yavaş parmağınızı takip ederek işaret ettiğiniz noktaya götürün pekiştirin dedi.
 • 8-18 ay arası gece kabusu dönemleriymiş. Gece uyurken birden şiddetli ağlama nöbetlerine girerlermiş. Gözlerini açamadan 3-15 dakika arasında ağlarlarmış. Yanındayım, burdayım diyerek tatlı tatlı okşayın sakinleştirin dedi.Birden kesilir ve hiçbirşey yokmuş gibi uyumaya devam ederlermiş.
 • Bebek olduklarını bilirlermiş. Etraflarındaki bebek ve çocukları severlermiş. Gerçeğe benzeyen konuşan bebek alabilirsiniz çok ilgilenirler dedi. Bebek dergileri okuyun birlikte, eşylalarını ellerine verin, parka götürün.2-3 adet eşyasının isimlerini sürekli tekrarlayın dedi.
 • Ellerine geçen herşeyi yırtarlar. Tercihen kağıt havlu verin ellerine dedi.
 • Ellerinden bir objeyi birden aldığınızda sinirlenirler, bu yüzden yerine birşey vererek alın ellerinden dedi.
 • Uyku günde 2 defa ve daha düzenlidir artık.
 • Fisher price cd player alın dedi. Babamız durur mu akşamına getirdi hemen.Ortasındaki turuncu düğmeye basınca çark dönüyor birhayvan denk geliyor. Önce hayvanla ilgili bi şarkı çalıyor sonra hayvanın adı sonra da çıkardığı ses çıkıyor. Üzerinde ışıklar yanıyor. Çok ilgi gösterdi minnoşlarım.
 Gelelim yemek mevzularına. Şu anda akşam yemeği vermiyoruz. Saat 6' dan sonra anne sütü alıyorlar ertesi sabaha kadar. O yüzden akşam yemeği ilave ettik menümüze.  Buna göre, günlük beslenme düzenimiz şöyle :
Sabah 6.30 : Anne sütü,
8.30-9.30  : Kahvaltı,
11.30-12.30:Meyve,
15.00-16.00:Çorba,yoğurt
18.00-19.00:Yemek,
20.30-21.00: Anne sütü
23.30-00.00:Anne sütü
Saatlerde şaşma oluyor tabi, uyuyup uyanma zamanlarına göre. Bakalım akşam yemeklerini oturtabilecek miyiz ? Taneli gıdalara henüz geçemediğimizi, öğürdüklerini söyleyince ben bi deneyeyim bazen anneler de korkabiliyor dedi. Eti cici bebe bisküvilerinden elinde ufaladı ikisine de verdi.Alper öyle bi kustu ki sabah yedikleri dahil herşeyi çıkardı. Bunun üzerine, doktorumuz evet daha hazır değiller, rondolamaya devam edin ama yavaş yavaş kademesini düşürün dedi.

Menümüze ilave yeniliklere gelince :
Mandalina Zarları soyulup 1-2 dilim emdirilerek yedirilir. Vücudunda döküntü veya popo bölgesinde pişik varsa kesilir. Mevsimi geçtiği için zaten veremiyoruz.
Alternatif kahvaltı :
1 dilim rondolanmış ekmek, üzerine yarım kibrit kutusu kaşar ve yarım kibrit kutusu beyaz peynir ve yarım yumurta sarısı rendelenir. Bir adet orta boy domates (kabuksuz ve çekirdeksiz)az miktarda suyla önceden pişirilip soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra kahvaltının üzerine eklenir. 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1-2 damla limon konularak karıştırılır. sulu olduysa kaşıkla ya da elle yedirilir.  
Yeşil mercimek çorbası : Yarım ajda bardağı yeşil mercimek, 1 arpacık soğan, 1 yemek kaşığı ev yapımı erişte, 1 küçük domates rendesi, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 3-4 ajda bardağı su
Brokoli (Karnabahar) - patates püresi : Avuç içi kadar Brokoli veya karnabaharlı yapılacak. Önce 1 küçük patates haşlanır, sonra brokoli ( karnabahar ) 1 diş sarımsak rendesi ve 1 tatlı kaşığı pirinç unu eklenir. Suyunu çekince ocaktan indirilir.1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve yoğurt eklenerek ezilir.
Kuru fasülye - nohut : 1 avuç kuru fasulye veya nohut haşlanır. Kabukları soyulur. 2-3 ajda bardak su, yarım havuç, 1/4 kırmızı biber ( çekirdekleri çıktıktan sonra parçalanmadan konacak ) kuru fasülye veya nohutla pişirilir. Ocaktan inince biberin dış zarı soyulup atılır. 2 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir ve çatalla ezilerek yedirilir.
Cacık : 1 dilim rondolanmış ekmek üzerine yarım salatalık, 1 ajda bardağı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, çok az su, sarımsak ve çok az nane ile rondolamaya devam edilir. kaşıkla içirilir. 
Sebzeli erişte : 3-4 dilim patates, yarım havuç, 8-10 adet bezelye, 1 diş sarımsak 2-3 ajda bardağı suda haşlanır. Sudan sebzeler çıkartılır ve bu suda 1 avuç ev yapımı erişte pişirilir. Suyunu çekince sebzeler parçalanarak konur ve sıcakken 1 kibrit kutusu taze kaşar rendelenir. Bu şekilde biraz rondolanır.
Lahana ya da Brüksel lahanası haftada bir veya 2 gün ve az miktarda çorbalara eklenebilir.
Bu listedeki yemekler ezilip elle yedirilebilir.Bu nedenle içerisinde kıyma veya tavuk göğsü bulunmamaktadır. Et ihtiyacını dengelemek için çorbalara atılan et miktarları biraz artırılabilir. 
Ev yapımı mantı da aynı sebzeli erişte gibi pişirilebilir. Ancak yoğurt ilavesi yapılıp biraz rondolanır. Mantının içinin baharatsız olması gerekiyor.
İşte böyle.

           


6 yorum:

 1. Maşallah bu delikanlılara...Nihan bu 10.ay düzeltilmiş olan mı yoksa takvim yaşı mı?

  YanıtlaSil
 2. Canım,doktor kontrolleri hep takvim yaşlarına göre.Yazı içeriğini okursan da zaten farkedersin takvim 10 ay olmasına rağmen nörolojik gelişimleri 6-7,5 ay arası diyor doktor. Düzeltilmiş yaşları da zaten 7,5 ay.

  YanıtlaSil
 3. Nihan bunu şundan tekrar sordum. 5.ayınızı okurken ek gıdalara başlamıssınız. Benim canımda şidi takvimsel 5 aylık ama bizim doktorlar kesinlikle ek gıdaya başlatmıyor henüz.

  YanıtlaSil
 4. Canım bizim ek gıraya başlama sürecimiz biraz mehter takımı gibi oldu iki ileri bi geri. O dönem gittiğimiz doktor 5. ayda başlayın dedi. Ek gıda konusunda erken başlatan doktorlardandı.Prematürelik önemli değil diyordu. Alıştıracaksınız demişti.Meyve ve yoğurt yavaş yavaş vermeye başladık.Tam o dönem doktor değiştirdik biz.Yeni doktorumuz Alev Hanım hemen kesin çok erken dedi. Kestik tabi. Çocuklar da şaşırdı bi veriyoruz bi vermiyoruz.Sonra ben etrafımdan gördüğüm geç başlama sebebiyle alışamama hadiseleri sebebiyle doktora çok ısrar ettim versek ne olur diye.(Bu arada bu süreç anlatırken uzun gibi görünüyor ama bir kaç gün içinde oldu hepsi ) En sonunda başlattı tekrar 5,5 aylık olmuştuk ama o gördüğün 5.aydaki bir aylık liste bizde iki, iki buçuk ay uygulandı çok yavaş gittik azar azar artırdık çeşitleri ve çok şükür bi sıkıntı yaşamadık.Mesela bu ay listede gördüğün yemeklere daha başlamadık bu hafta yavaş yavaş başlayacağız.

  YanıtlaSil
 5. Maşallah çok ama çok güzeller,darısı başıma artık :)

  YanıtlaSil