Bu Blogda Ara

19 Haziran 2012 Salı

2.YAŞ DOKTOR KONTROLÜ
Vveeee beklenen yazı :))) 2. yaş doktor kontrolümüz. Doktor kontrollerimizin çok okuyucusu olduğunu gelen yorumlardan anladığım için bekletmeden 2. yaş doktor kontrolünde neler oldu anlatmaya başlıyorum 
Bu arada bir dipnot : Bu yazıda kullanılan minnaklara ait görseller çok sevgili fotoğrafçımız Muzafeer Büyükkaragöz' e aittir. Muzaffer Bey geçenlerde aradı. Bizi, minnoşları sordu, bu arada minik bir kızları olmuş. Buradan da kutluyorum kendilerini Allah analı babalı büyütsün. Burada kendisi ile ilgili yazdıklarımı okumuş ve buradan okuyupta arayanlar ve çekim yaptıranlar olduğunu söyleyerek çok teşekkür etti. Veeee bize bir hediye çekim yapmak istediğini söyledi. Tabi dünyalar benim oldu. Tam bir 2. yaş günü hediyesi oldu bu bize. Buyrun bakalım beğenecek misiniz fotoları.... 
 

 

Şimdi doktor kontrolü ile ilgili gelişmeler :
Beslenme :
Bu minnakların bu yaşlarda yemesi gerekenler :
-Hergün 2 yemek kaşığı tahıl+ 1 dilim ekmek
-Hergün en çok 250 ml meyve suyu veya 3 porsiyon meyve
-Haftada 2 gün balık
-Haftada 3 gün 3 küçük köfte kadar kırmızı et
-Haftada 2 gün kuru fasülye/nohut/mercimek
-Haftada 6-7 adet ceviz
-Haftada 7-10 tatlı kaşığı bal/pekmez
-Haftada 4 yumurta,
-Hergün 1 kibrit kutusu peynir,
-Hergün 250-500 ml süt/yoğurt,
-Hergün 2-3 çeşit sebzeli yemek, 
-Haftada en çok bir avuç kuru incir/kuru üzüm/fındık/badem( zorunlu değil)
4 yaşına kadar kesinlikle kuruyemiş verilmeyecek. Son bir ayda 4 tane vaka görmüş doktorumuz, boğazına kuruyemiş kaçırdığı için hastanelik olan. Üstelik bunlardan bir tanesi (Allahım evlerden ırak)hayatını kaybetmiş, diğerinin beyni dondurulmuş şimdi uyandırılmış ve herşey yolunda mı diye gözlemliyorlarmış. 
Bu dönem BABAM dönemiymiş. Bunun üç sebebi varmış :
-Güç,
-Cinsel model,
-Güven.
Babaların çocuklarıyla birebir vakit geçirmeleri gerekiyormuş. İkiz özelinde, her bir çocukla bire bir vakiut geçirmesi anlamına geliyor bu. Baba-oğul trencilik, kumandalı araba oynayın, birini alıp otoparka gidin, diğerini alıp markete gidin, birey olduklarını anlasınlar dedi doktorumuz. 
Geçen kontrolde anlattıkları aynen devam yani 21. aydan sonra, takıntı, titizlik, sebepsiz korkular...
Drama dönemiymiş aynı zamanda bu dönem. Yalan, hayali oyun arkadaşları, hayali oyunlara hazırlıklı olun hepsi normalmiş. 
Müzik dönemiymiş. Odalarına cd çalar alın cdlerini kendileri taksınlar, mikrofon alın. Müzikli aletler alın. Buraya hemen bir foto sıkıştırmak istiyorum izninizle :)))

Düğünleriniz için çalgıcı ekibimiz hazır :))))
Gelelim meşhur TERRİBLE TWO olayına : 
Bu dönem ben büyüdüm, abi oldum dönemiymiş. 2 yaş sendromunu yaşamalarının sebebi aslında üç tane.
1- Neden kuralları sen koyuyorsun
2-Neden sana muhtacım
3-İçimde bir sıkıntı var nedenini ben de bilmiyorum(Mini ergenlik)
ÇÖZÜM :
-onlara kocaman oldunuz diyin.
-Kendim dediği herşeye izin verin. ( Biz de bu durum isimlerini tekrar şeklinde gerçekleşiyor. Mesela bir şeyi Alper kendisi yapmak istiyorsa göğsüne vurarak Aaper Aaaper diyor veya Yiğit aynı şekilde Yiiiee Yiiee )
-Bolca sizin işlerinizi yaptırın. (Her akşam iş dönüşü ritüele dönüştü. Babamız gömleğini çıkarır Alper'in eline verir. Alper gider kirli sepetine atar gömleği) 
-Boylarını uzatın. Artık eğilerek göz hizasına gelme yok. Onları mesela mutfak tezgahının üzerine oturtun öyle iletişim kurun. 
-Suyla sakinleştikleri için suyla oynamalarına izin verin.  Bir muşambanın üzerine bir tencere içinde suyu koyun atın içine oyuncaklarını oynasınlar. Rahatlatır, konsantrasyonlarını artırır, deşarj eder. Hatta su ile yapılan oyunlardan sonra eğitimleri daha iyi aldıkları keşfedilmiş. Mesela tuvalet eğitimini su ile oynadıktan sonra deneyebilirsiniz. 
Her gece 1 masalı anlatın,oynayın ya da kabul ediyorlarsa okuyun. Kabul ediyorlarsa diyorum çünkü sonunu asla getirtmiyor bizimkiler kapatıyorlar kitabı. Bu sebeple oynamakta fayda var zannımca. 
Şekiller, sayılar, zıt kavramlar, sebzeler ve renkler( genellikle tam olarak 3 yaşında kavrıyorlarmış)  kitapları alın. 
Pazara götürün, kukla kebapa götürün( götürdük ama maalesef hala yazamadım ben o maceramızı) kukla tiyatrosuna götürün, at seyretmeye götürün, Helen Doran ingilizce kursuna, mini sanata ve Durul Gence'nin Ritm Land'e ( araştırılacaklar listeme eklendi hepsi ) götürün dedi doktorumuz.
Hepatit A aşısını yapmadan önce 2 yaş kan ve idrar tahlili vereceğiz. Diğer testlerin yanı sıra kanda hepatit A'nın geçirilip geçirilmediğine bakacak. Eğer geçirdiyse zaten bağışıklık kazanmış demektir hiç gerek yok aşılamaya dedi.

Yazar kasa alın marketçilik oynayın dedi. Tabi hemen alındı.Kipa'da 500 oyuncakta % 50 indirimi ve o 500 oyuncağın içinde de yazar kasa olduğunu görünce hemen aldım. Aşağıdakine benzer bişey :

 
3'lü puzzle alınacak, sayılı puzzle (1 tane karpuz- 2 tane portakal gibi) Bizde hayvanlısı vardı bunun :


Ahşap labirent alınacak

Mercek-büyüteç unnadodan alındı. Herşeye onunla bakıyoruz.:))
Scoter önü 2 arkası tek tekerlekli veya 4 tekerlekli,şu modelden aldı babamız iki tane. Çok sevdiler. Kornasına basıp duruyorlar. Henüz tam anlamıyla olması gerektiği gibi kullanamıyorlar ama zamanla öğrenecekler. 


Bir de aklımda şu denge bisikletleri var, kullanan varsa bana yorum yazarsa çok sevinirim.
Uzun yürüyüşler yapılacak birlikte ve her akşam dans edilecek. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder