Bu Blogda Ara

6 Şubat 2011 Pazar

8.AY DOKTOR KONTROLÜMÜZ


Gecikmiş bir yazı, nihayet 8. ay yazısını yayınlayabiliyorum. Bilgisayar bağlantı kablomu kaybettiğimden fotoğraf yükleyemediğim için bekletiyordum. ( Fotoğraflardaki kıyafetlerimiz Canan teyzemizden. Çok teşekkür ediyoruz Canan teyzemiz, çok severek giyiyoruz.)
24 Ocak Pazartesi 8. ay kontrolümüz için doktorun yanındaydık. Bu aralar tekrar domuz gribi salgını başlamış aman dikkat edin dedi. Nörolog muayenemizi konuştuk. Tahmin ettiğim gibi dedi. Alper' i özellikle çok daha iyi buldu. Gerçekten de bir hafta öncesine göre bile baş tutma gayet güzel maşallah. Yiğit ayakta dik duruyor ve parmaklarının ucunda adımlıyor. Motor gelişimi 6 ay, yürüme becerisi 7 ay dedi. Alper ise bunları henüz yapamıyor. 5,5 ay düzeyindeymiş.
Sadece Yiğit için büyük plaj toplarından alın iyice şişirin ve adımlatırken tekme atmasını sağlayın dedi. Bunun dışında yeni bir aktivite, oyuncak önerisinde bulunmadı. Yiyecek menümüz de değişmedi. Tam olarak 5-6-7 aylarda yapmaları gereken herşeyi yapsınlar gelecek ay yeni tavsiyeler ve yemek listesi vereceğim dedi. Aslında pütürlü gıdalara geçmeyi düşündü önce ama ben meyve filesini daha ağızlarına sokmadıklarını ve mama sandalyesinde uzun süre oturmak istemediklerini söyleyince yiyemezler diye şimdilik vazgeçti.Düzeltilmiş yaşımız 5 gün sonra 6 ay olacak dedi bunu da dikkate aldığını söylüyor. Peynir,anne sütü ve ekmekten oluşan kahvaltı menümüze pekmez ve milupanın 7 tahıllısını ilave etmeye başladık.Yumurta hala yok.  Ekmek organik tam buğday ekmeği olacakmış. Çavdar ekmeği 9 aydan önce verilmiyormuş demir emilimine yol açtığı için. Mısır ekmeği ise GDO münasebetiyle önerilmiyor.Blendıra şimdilik devam. 
Alper' in boğazında biraz kızarıklık ve yutakta nokta nokta oluşumlar gördü. Günde iki kez yarım ölçek Calpol verin dedi. 5 yaşına kadar Calpol' ün mor renkli olanını sonrasında portakal renkliyi kullanacakmışız.
Kilo alımımız ortalamanın bir altında, boy ise ortalamada gidiyormuş. ( Doktordan sonra Alper iyice halsizleşti, hafif ateşlendi. Yavrum mahzun mahzun bakıyor, kafasını koyacak yer bulamıyor. Kucağıma aldığımda hemen başını göğsüme yaslıyor, kıyamam. Arkasından ishal başladı. Tahlil verdik, gaytada rota virüs, adeno virüs,parazit,kültür. Hepsi temiz çıktı çok şükür.. 3-4 gün içinde iyileşti,normale döndü kuzum.  )
Bu arada tavsiye ettiği aktivite merkezinden aldık.
Gün içinde her ikisini de içine koyuyoruz. Gerçekten işe yaradığını düşünüyorum. Hatta en çok kullandıklarım kategorisine girdiğini bile söyleyebilirim.
Bu oyuncak sayesinde sanki daha bir dirileştiler. Alper başını düşürmüyor artık.Her ikisi de nihayet ellerine bakmaya başladı. Mesela bu konuda geciktiklerini düşünüyor. Ama heceleme yapmaya başladılar mamamama babababa gibi. Bu konuda da daha erken olduğunu düşündüğünü söyleyerek şaşırdığını itiraf ediyor. Bizimkiler nev-i şahıslarına münhasır çocuklar neticede. Kitaplara uymuyorlar :)
   

14 yorum:

 1. Nihan maşallah ne yakışıklı olmuş bu kuzular ve ne kadar büyümüşler.Tek yumurta ikizleri dimi bu şekerler? Yazdığın herşeyi çok dikkat ederek okuyorum bana bir anlamda rehber oluyorsun teşk.

  YanıtlaSil
 2. Canım, çift yumurta ikizi bu minnoşlar. Rica ederim bu arada, yardımım dokunuyorsa ne mutlu bana.Elimden geldiğince yaşadıklarımızı paylaşmaya çalışıyorum.

  YanıtlaSil
 3. n'tatlı zuzularmış bunlar böyle.. şansları da güzel olsun inşallah..:))

  YanıtlaSil
 4. merhaba.resimdeki aktivite merkezinin markasını öğrenebilir miyim?

  YanıtlaSil
 5. Ya ben bunlara kurban olurum... Yer bunları Canan teyzeleri, nasıl da yakışmış kuzularıma giydikleri.. daha güzellerini de alacağım ben onlara, güle güle giysinler... Ve de geçmiş olsun Alperime, gerçi geçmiş ama insan bu kuzulara hiç kıyamıyor, hep iyi olsunlar istiyor...Bu yakışlıklı kuzuları en kısa zamanda görüp mıncıklamak, kollarını bacaklarını ısırmak istiyorum... bilgine:)

  YanıtlaSil
 6. Canım, ne zaman istersen kollarımızı bacaklarımızı açtık bekliyoruz :)

  YanıtlaSil
 7. maşallah kuzucuklara:) acaba bu bahsettiğiniz aktivite merkezi hangi marka ola ki:) benim ufaklık şimdi 8. ayına girdi. sizce ne kadar kullanabilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Baby basics. Bizimkiler neredeyse 6 ay kadar kullandılar. Ama geç yürüdüler, çabuk yürüyen çocuklar bunun içinde durmaktan sıkılabilir. Gerçi içinde durmayıp dışardan üzerindeki oyuncaklarla da oynayabilir.

   Sil
 8. merhaba çocuk doktorunuzun adını öğrenebilir miyim

  YanıtlaSil
 9. merhaba,
  Doktorunuzun ismini doğumdan önce duymuştum. Maalesef yeni randevu vermiyor, alamadım. araştırırken size rastladım. yazdıklarınız takip ediyorum, çok yararlanıyorum. teşekkürler, iyi bir iş çıkarmışsınız... hem de ikiz bebekle.
  kahvaltıda milupa 7 tahıllı yazmışsınız. bunun bir sütle, bir de suyla hazırlananı var... hangisi idi? miktar olarak ne kullanıyordunuz? ayrıca ekmeğin yerine mi, eklemekle birlikte mi kullanıyordunuz? çok teşekkürler, kolaylıklar.

  YanıtlaSil
 10. Melis, milupa 7 tahıllının sütle hazırlananını kullanıyorduk. Ekmekle birlikte kullandık ama miktar veremeyeceğim göz kararı koyuyorduk.

  YanıtlaSil