Bu Blogda Ara

2 Kasım 2011 Çarşamba

17. AY DOKTOR KONTROLÜ


Ve yeni bir doktor kontrolü daha
Yürüme çalışmaları yapan minnoşlarım için ilk sorum ilk adım ayakkabısı oldu. Cevap : pappa perlina, pediped.
Bundan sonra konuştuklarımız doktorumuzun ağzından aşağıda : 
1-2 yaş arası dönemde çocuklar döker, atar, fırlatır, saçar, kırar, kızar, ağlar, bağırır, ısırır, vurur, bencildir. Gördüğünüz gibi hepsi olumsuz özellikler. Bunların sebeplerine gelince,
çünkü keşfediyorlar
çünkü balık hafızası var bu modellerde
çünkü dikkatlerini çekiyor
çünkü tehlike kavramını bilmezler
çünkü mantıkları yoktur
çünkü beyinlerinin tamamı gelişmemiştir
çünkü kişilikleri gelişmektedir
çünkü öğrenecekleri çok şey vardır.
Sınırı nasıl mı koyacağız : HAYIR ama AZ HAYIR öyle ki 2 yaş bitene kadar toplamda 20-30 kadar HAYIR tüketmek gerekiyor. Peki nasıl olacak bu ?
- Öngörülü olacağız, Hayır dememize yol açacak şeyleri ortadan kaldıracağız
-Uzun Hayır cümleleri kurmayacağız. Çünkü anlamazlar ' HAYIR oğlum oraya çıkarsan Allah korusun düşersin sonra bir tarafını kırarsın ' cümlesi yerine ' HAYIR oraya çıkılmaz ' diyeceğiz
-Sadece tehlike ve görenekler ( mesela evinizde çiçeklerin yaprakları koparılmaz diye bir kural varsa bunun için )için kullanılacak Hayır. 
-sakin, pişkin ve kararlı olmak zorundasınız
-anne baba aynı dili konuşmak zorunda
-rüşvet ( bunu yersen sana oyuncak vereceğim ), yalan ( bunu yersen seni gezmeye götüreceğim - aslında götürmeyeceksiniz ) ve tehdit ( bunu yemezsen bir daha dışarı çıkmak yok )kesinlikle yok  
- Simge yok. Ben bunu çok yapıyorum demek ki yanlışmış. Mesela gözlüğüme elini uzattığında Alper' e işaret parmağımı sallayarak Hayır diyordum bir süre sonra Alper gözlüğüme uzanırken önce parmağıyla benim yaptığımı taklit etmeye sonra uzanmaya çalışmaya başladı. Bunun anlamı şuymuş, yapılan hareketi uyarı olarak değil oyun olarak algılayıp taklit etmeye çalışırlarmış. aynı şeyi Yiğit de televizyonu ellemeye çalışırken yapıyor. Hem tv' ye doğru emekliyor hem de dönüp dönüp parmağını sallıyor.
- bağırmak serbest ama aşağılamak, suçlamak yok. Ben dilini kullanacağız. Bunu neden yapıyorsun, gördün mü bak ne oldu yerine üzüldüm.
- vurmak kesinlikle yok
HAYIR kelimesi karşısında çocuklar 4 tip davranış sergilerlermiş
1- DURAKLAMA : Hayır duyduğu anda kısa bir süre duraklayan sonra gülerek yaptığı işe devam eden bu modelde durakladığı o 1-2 saniye içinde dikkatini başka yöne çekmek gerekiyormuş.
2-AĞLAMA : Ağlarken kesinlikle göz teması kurmak, ağlama demek yok.Yaşx1 dakika kadar yani bizimkiler için mesela 1,5 dakika bekleyip sakince dikkatini başka yöne çekmek gerekiyormuş 
3-SAYMA-SÖVME-BAĞIRMA : Dinleyeceğiz sonra yine 1,5 dakika kadar sonra sakince dikkatini başka yöne çekmek gerekiyormuş.
4- VURMA-ISIRMA : Vurma olayı 2 türlü. Kendisine ve / veya bize. Kendisine vurarak aslında sizi cezalandırıyor. Kendisine vurduğunda asla "YAPMA” deme ! Arkanı dön ve odadan çık!. 
Eğer size vuruyorsa Elini yumuşakça tut, gözlerinin içine bakarak sakin, kararlı, şefkatli ( kızar gibi değil ) bir şekilde kısa cümlelerle konuş ve dikkatini başka yöne çek! Örnek: “Vurmak yok, ısırmak yok"
Bunlar dışında parmağını veya bir cismi ısrarla ağzına sokarak öğürme, kendini kusturma (  ki bizimkiler bunu çok yapıyor ) saçını başını yolma ve başını duvarlara vurma girişimlerine karşı kesinlikle seyirci olmayıp odayı terk etmek gerekiyormuş. ( bir yanlış yaptığım şey daha. Ben her seferinde hatta çocuklarla ilgilenen herkes her seferinde ' Aman napıyorsun çek elini ağzından' diyip hatta bizzat kendimiz elini ağzından uzaklaştırmaya çalışıyoduk. Minnoşlar da her seferinde yapmaya devam ediyorlardı. Tabi asıl amaçları dikkat çekmek ve sayemizde başarılı da oluyorlar )
Üç yazarın kitaplarını önerdi :
Haluk YAVUZER
Prof. Dr. Atalay YÖRÜKOĞLU
Prof.Dr. Yankı YAZGAN ( Çocuğunuz Büyürken Sizden Ne Bekler ) Hemen alındı ve okunacaklar sırasına yerleştirildi.
16-18 ay arası keyif aylarıymış. Bu yüzden yemezler, uyumazlar ve aksiyon isterlermiş.
Gündüz uykuları 1' e inermiş ( indi )
Gece geç yatarlarmış ( bizimkiler hep geç yatıyor ) - çünkü eyvah uyursam neler kaçıracağım diye düşünürlermiş.
Tüm ışıkları kapatacağız, TV' ye, aydedeye iyi geceler dileyeceğiz. Oyuncaklara tek tek iyi geceler dileyerek  birlikte toplayacağız. Bunu bir uyku ritüeli haline getireceğiz.
Severek yiyecekleri şeyler vereceğiz, çatal-kaşık vereceğiz, sebzeden soğumasına izin vermeyeceğiz mücverin her türlüsünü yapın dedi, patatesli-kabaklı- patlıcanlı. Görüntü artık onlar için önemli olduğundan bulamaçları artık bırakacağız.Kendi yiyebilecekleri şeyleri tercih ederlermiş.
Uzaktan kumandalı arabalar, bisiklet ( babamız durur mu hemen aşağıdakini aldı ),

çarpıp dönen arabalar ve balon makinası bu dönemde ilgilerini çekermiş. Aktivite masası, Fisher Price konuşan ev ve konuşan sandalye fiyatları çok pahalı, kiralayın çok ilgilerini çeker dedi.  
Bu sene RSV aşısını rapor çıkarttırabiliyorsanız tekrarlayın yoksa gerek yok dedi. Gece 11-5 arası kesinlikle birşey vermeyeceğiz. Büyüme hormonu bu zaman dilimi arasında ve açken salgılanıyormuş. Su çiçeği aşısı olmuştuk geçen ay. İkinci dozunu sordum. Bazıları 4,5-5 yaş arası yapıyor ama ben yapma taraftarı değilim dedi. Sterilizasyon işini artık bitirin sadece sıcak suyla yıkayın dedi. Günde 250-500 cc süt veya süt ürünleri almalari gerekiyormuş.


7 yorum:

 1. Merhabalar.Eymen ve Tuğra'nın annesiyim.Benmde ikiz oğluşlarım 15 Haziran 2010 doğumlu. Sanırı bizden bir gün büyüksünüz. Bloğunuzu uzun zamandan beri sessiz takip edenlerdenim.Vermiş olduğunuz tüm bilgiler için çok teşekkür ederim. Yazdıklarınızdan çok faydalanıyorum. Oğluşlarınız çok tatlı, Allah bir ömür boyu sizi mutlu kılsın.Yazılarınızın bizi hiç bırakmaması dileğiyle esen kalın..

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Eymen ve Tuğra' nın annesi. Ne güzel isimleri var adlarıyla yaşasınlar inşallah. Bizimkiler 23 Mayıs 2010 doğumlular. Yazdıklarımdan faydalanmanıza çok memnun oldum. Ne güzel birilerine faydamın dokunması. Güzel dilekleriniz için tekrar tekrar teşekkürler. Allah bütün yavruları annelerine bağışlasın Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. oğullarınıza bayıldım.maşallahhh:))ikiside birbirinden tatlı.hangisi alper hangisi yiğit çıkaramadım ama..Allah mutlu sağlıklı hayırlı ömürler versin.doğum hikayenizi,ilk doğum gününüzü,oyuncaklarınızı vs vs okudum.yurtdışında yaşayan ve doktor sıkıntısı çeken bir anne olarak doktor kontrollerinizden de faydalanmak için sıkı bir takipçiniz olacağımı zannediyorum.tanıştığıma çok memnun oldum...

  YanıtlaSil
 4. çocuklarınız çok güzel.maşallah ben zaten uzun zamandır sizi takip ediyorum
  merak ettiğim doktorunuz 12. aydan sonra yemek konusunda liste veya herhangi bir bilgi vermiyor mu? belli bir aydan sonra bilgi vermemişsiniz?beslenme bilgilerinizden çok yararlanıyorduk.

  nelere dikkat ediyorsunuz?

  teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 5. teşekkür ederim. 12. aydan sonra her ay zaten gidilmiyor artık doktora. 15. ay yazımda yemek konusuna değinmişim. Sonrasında zaten artık bizim yediğimiz herşeyden yiyorlar.

  YanıtlaSil
 6. merhaba Nihan hanım,
  sizin sitenizden çok yararlanıyorum. Ellerinize, emeğinize sağlık.
  balık yağı konusunu sormak istiyorum. Doktorunuz önermiş miydi ? ya da sizin görüşünüz nedir? yanıt verirseniz çok sevinirim.

  Çocuklarınızla mutlu, sağlıklı yıllarınız daim olsun.

  YanıtlaSil