Bu Blogda Ara

28 Şubat 2012 Salı

19.AY DOKTOR KONTROLÜ


BU BİR GECİKMİŞ 19. AY YAZISIDIR. MALUM MİNNOŞLAR ŞU AN 21 AYLIKLAR. 21. AY DOKTOR KONTROLÜ YAZISI ÇOK YAKINDA :))))

Bu aylarda en az 6 kelime söylemeleri gerekiyor.( Bizimkiler, anne, baba, dede, anane, babaanne ( maanne şeklinde) Hatice( atcee şeklinde ), bir ( biy şeklinde ), iki, meme, mama, aç, sıpa (Yiğit, siiippppaaaa şeklinde )Mustafa( Alper, müttebaaa şeklinde )  kelimelerini söyleyebiliyor. Bir de Alper' in abiye kelimesi var ama annesi olarak ben bile ne demek istediğini henüz çözemedim. Hayır Türk Malı dizisi de yayından kalktı. Ordan duydu desem o da değil.
Koşarlar ( henüz yok, zaten Yiğit kronolojik 17, düzeltilmiş 15 ay itibariyle yürümeye başlamıştı tamamen ama Alper şu anda- 19 aylık - tam olarak desteksiz yürüyemiyor hala. sıralıyor, tay tay duruyor, bize doğru bir kaç adım atıyor, tek elini tutunca rahat rahat dolaşıyor ama gerisi yok. Sanırım biraz tembel. ) ( ALPER DE 21 AYIN BİTMESİNE İKİ HAFTA KALA YÜRÜMEYE BAŞLADI NİHAYET)
Odada olmayanları getirirler. Mesela "biberonunu getirir misin tatlım?", "Bebeğim, odadan tv kumandasını getirir misin lütfen!!"( kumanda da gayet başarılıyız. En kısa sürede diğer nesneleri deneyeceğim.)
3-4 cismi üst üste koyabilirler.( bu konuda oldukça başarılıyız)
Merdiven çıkabilirler.Elleriyle veya bizim desteğimizle.( Tabi ki Yiğit yapabiliyor, Alper de yok henüz )
Vücudunda yüzünde 3-4 parçayı gösterirler. ( Bunu neredeyse 9-10 aylıktan beri yapıyorlar zaten )
İterler. O yüzden bu dönemde market arabaları ve tekerlek gibi oyuncaklar hoşlarına gider.  Bizde aşağıdaki tekerlekten var, özellikle Yiğit' in çok hoşuna gidiyor. Market arabasını kuzenimiz Duru' nun evinde denedik çok hafif olduğu için Alper dengesini koruyamadı, ona tutunarak kalkmaya kalktı, devrildi. o yüzden almayı düşünmüyorum. 
Taşırlar, DİKKAT bu dönemde ağır cisimleri kaldırıp taşımaya kalkarlar. Ayaklarına düşürme tehlikesi var dikkatli olun.
Tırmanırlar, DİKKAT bu dönemde her yere tırmanmaya kalkarlar. Sonra da üzerine oturup atlarlar. Yiğit eline geçen uygun bulduğu her şeyi bir yerlere taşıyıp sonra üstüne çıkmaya çalışıyor zaten. 
Delik sevgisi, DİKKAT küçük bezelye gibi nesneleri burunlarına sokmaya çalışırlar. Her türlü deliği severler,burnunuza, gözünüze, kulağınıza parmaklarını sokmaya çalışırlar. Çok uzun süredir yapıyorlar bunu da. 
Kuytu sevgisi, Kuytu köşelere saklanmayı çok severler. DİKKAT Masanın sandalyenin altına girerler, sonra orada ayağa kalkmaya çalışıp kafalarını vururlar.
Geri geri yürüyebilirler. henüz böyle bir eylemimiz yok. 
Çöp kutusu ve klozeti severler. DİKKAT Çöpten aldıklarını yemeye, klozetteki suyla ellerini yüzlerini yıkamaya çalışırlar.
Bu dönemin aktiviteleri neler :
Tİyatro - Pembe Kurbağa' ya gitmek istiyoruz zaten, Ocak ayının programında bu var.
Marketlerin manav bölümüne gidin, çok hoşlarına gider. Beni muzların orada bekle diyin, hipnotize olmuş gibi öylece muzlara bakarak bekler sizi dedi doktorumuz.
Pet-shop veya hayvanat bahçesine gidin dedi. Pet shoplara gidiyoruz zaten hep, bayılıyorlar. 
Aydede turu atın. Ay dolunayken, hilalken gösterin, anlatın.Aydedeli bir oyuncak alın. Yatma ritüelinde bu oyuncağı da kullanın ( Bkz. Aydedeye iyi geceler -uyku ritüeli )
Matruşkalara bayılılırlar. Annemlerde var çok ilgilerini çekti gerçekten.
Pet şişeye taze fasülye nohut doldursunlar tek tek, ince motor gelişimleri için çok faydalı.
Üç dört objeyle doğrusunu bulma oyunu oynayın. iki bildiği, bir bilmediği nesne koyun. Tabak, kaşık ve cezve gibi. Tabak hangisi, kaşık hangisi, cezve hangisi diyin. İlk başka cezveyi bilemez. ama 3-4 seferden sonra tabak ve kaşık olmayanın o olduğunun farkına varır. Sonra bilince bilmediği bir nesne daha ilave edin oyuna. 
Büyük parçalı legolardan alın. ( Değişik birşey gösterdi doktorumuz, büyük çiçek gibi birşeydi, parçalar yaprağını, çiçeğini oluşturuyordu. Nerden bulacağımı sorsaydım keşke )
Radyo alın, kendi kendilerine kurcalasın düğmelerini.
Eline kartvizitliği verin, incecik parmaklarıyla tek tek çıkarsınlar kartları içinden ince motor gelişimleri için çok faydalı.
Altında resim olan puzzle alın. ( Alınacaklar listesine eklendi )
Gelelim tuvalet eğitimine. Bu dönemde özendirmeye başlıyoruz ama asla zorlamıyoruz.
Çiş : 3 yaş bitene kadar
Kaka : 3 yaş bitene kadar
Gece çişi 5 yaş bitene kadar söylenmemesi normalmiş.
Doktorumuzun kendi kızı 3 yaş 3 ayda kakasını, oğlu 18 ayda kakasını, 20 ayda çişini, 22 ayda gece çişini söylemiş.
Hazır olan çocuk 2-7 günde söylermiş. Hazır olmayan çocuk aylarca sürermiş ve örselenirmiş çocuk. Özellikle erkek çocuklarda anal dönem saplantısı gelişirmiş. Bu ne demek? Bu dönemde hazır olmadığı halde zorlanan ve örselenen erkek çocuk ileride inatçı, bildiğini okuyan, asabi, öfkeli, suçlu olduğu halde suçu karşısındakinde atan hatta cinsel problemlere sahip bir kişilik gelişimine doğru yol alabilir.
Özellikle kakanın istekli yapılması çok önemlidir. Kaka hazırlığı :
1-Anatomik : Kakasını yaparken çömelir.
2-Bilişsel :Kaka yaptığının farkındadır, işaretle veya sözle söyler
3-Ruhsal : Çocuğu ruhsal olarak kakasını tuvalete yapmaya hazır hale getirmek için, tuvaletten çıkana "oo dedesi sen de mi kaka yaptın, aferin " denilecek. Kakalı bezleri tuvaletteki çöp kutusuna kendisinin atması ve arkasından hoşçakal demesi sağlanacak.Her kaka yapışında ya da yaparken aferin kakanı mı yaptın / yapıyorsun denilecek.Tuvalete birlikte girilecek.Çocuklar taklit ederek öğrendikleri için anne babayı tuvaletini yaparken görmeleri lazım. Örneğin, anne kakasını yaptıktan sonra eliyle çocuğun görmemesi gereken yerini kapatarak bacaklarını açar ve çocuğun bacaklarının arasından klozetin içine bakması sağlanır. Bak kakamı yaptım, kakalar yüzüyor suda denir. Sonra 1,2,3 denir ve bacaklar kapatılır. Temizlenirken şu aşamada görmesinin bir anlamı yok. Çünkü, o beceriye henüz sahip değiller. Mümkünse temizlenirken örneğin babanın yardımıyla çocuk tuvaletin dışına çıkartılır. Sonra birlikte sifon çekilerek kakalara bay bay denir. Bu yapılırken çocuğun kakanın suların içinde foşur foşur döne döne gidişini görmemesi gerekir. Klozetin kapağı kapalı olacak ve sifon çekilecek. Çocuklar özellikle kakayı tuvalete yapmada zorluk çıkarıyorlarmış, çünkü kakayı kendilerinden bir parça olarak görüyorlarmış ve vücutlarından ayrılmasından korkuyorlarmış. Bu yüzden öncelikle lazımlığa alıştırmakta fayda var, 10 çocuktan 7 si lazımlık+ klozete alışırken, 3 tanesi direk klozete otururmuş. Ayrıca kaka yaparken ıkınma esnasında bacaklarından kuvvet alması için ayaklar yere değdiğinden lazımlık daha avantajlıymış. Klozette ayakları yere basmadığında daha çok güvensiz hissediyorlarmış kendilerini. 
Ne zaman otururlarsa, yaparken haber verirlerse o zaman hemen Fisher price lazımlık alınacak.Bu modelde çiş kaka yaptığında sensör sayesinde müzik çalmaya başlıyor, bu da teşvik edici oluyor.  Hem de klozet görünümünde olduğu için alışmayı da kolaylaştırıyor.
 Bu arada lazımlığa oturan çocuk resimleri gösterin.
Ve bu döneme ait eğitim bilgileri :
Masanın üzerine 6-7 çeşit1'er adet meyve koyacağız. Alper babana muz ver, Yiğit annene elma ver diyeceğiz. sonra markete götüreceğiz, meyve sebze reyonunda gezmeyi çok severlermiş. Muzların orada beni bekle geliyorum diyeceğiz. Uzaktan gözlemleyin, çok önemli bir iş yapıyormuşcasına öylece muzlara bakıp kıpırdamadan dururlarmış.
Kataloglara bakacağız birlikte. Bu sayfada halı var mı, bu sayfada lamba var mı diye soracağız, göstermesini sağlayacağız. Sonra hadi odadaki halıyı göster, lambayı göster, halı nerede diyeceğiz. 
6-7 adet taşıtı kitaptan öğreteceğiz.
Çuf çuf tren nerde, nino nino ambulans nerde, dadi dadi itfaiye nerde, pır pır helikopter nerde, sonra oyuncaklarını alarak pekiştireceğiz.
12-15 adet hayvanı kitaptan öğreteceğiz.
kuzu kuzu me nerde,dıgıdık dıgıdık at nerde,tıs tıs yılan nerde, vız vız arı nerde, vrak vrak kurbağa nerde, sonra plastiklerini alıp pekiştireceğiz, pet shop veya hayvanat bahçesine götürüp göstereceğiz.

4 yorum:

 1. Maşallah kuzulara. Nice aylar devirsinler sağlıkla, mutlulukla. Bu doktor kontrolü yazılarınızdan çok faydalanıyorum, çok teşekkürler. sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin cümlemizinki. Doktor kontrolü yazılarından faydalanmanıza sevindim.

   Sil
 2. Nihan gerçekten yine çok güzel bir yazı yazmışsın. Senin sebilerle benimkinin de aylık notunu tutuyormuşsun gibi oluyor. Ve inan kafamdaki soru işaretlerinden birçoğu pöff oluyor. Doktorun tarzını da çok beğeniyorum. Ankara'ya yolum düşerse kızımı götüreceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doktorumuzun tarzını ben de çok beğeniyorum. Ankara' ya gelirsen mutlaka götür diyeceğim ama randevu almak biraz zor. Öyle bir niyetin olduğunda gelmeden çok önce arayıp randevu almaya çalışmalısın.

   Sil