Bu Blogda Ara

27 Kasım 2010 Cumartesi

6.AY KONTROLÜ

Biraz önce 6. ay kotrolümüz için gittiğimiz doktorumuzdan geldik. Herşey yolunda çok şükür.
Alper' in motor gelişimi 4,5 ay, Yiğit' in 5 aymış.
 • Alper'in yakalaması Yiğit' e göre daha iyiymiş.
 • Alper' in baş tutma tamam. Geçen aya göre bir anda sıçrama yapmış aferin dedi. ( Maşallah diyelim )
 • Alper yüz üstü yatırıldığında sırt üstüne dönmeye başladı. Sırt üstü yatırıldığında da yana doğru dönmeye çalışıyor ama henüz muvaffak olamadı. Yiğit' de dönme yok.
 • Yiğit yattığı yerden doğrulmaya kalkmaya çalışıyor.
 • İkisi de ayaklarını tutmaya başladılar.  
 • Aynada kendilerine gülmeye başladılar.  
Bu aylarda ayaklarını yakalayıp emmeye çalışırlarmış. Basmaya başlarlarmış. Elleriyle herşeye vurmaya başlarlarmış.Gördükleri herşeyi avuçlarlarmış. Jöle gibi otururlarmış. İsmi çağrılınca bakarlarmış. Bu ay kedi ayıymış. Kedilerin yukarıdan sarkıtılan herşeyi pençeleriyle yakalamaya çalışmaları gibi yakalamak isterlermiş. O yüzden renkli kurdeleler, eşarplar sarkıtın yukardan dedi. Bir de yaylı oyuncak alın dedi. Şansımıza hediye gelmişti iki tane süper oldu. Şunlardan :
Eğlenenle eğlenirlermiş, kahkahalar atarlarmış.
Ayaklarını  geliştirecez bu ay dedi, buna yönelik faaliyetler :
 • Minnoşları yere yatırıp bacak üstlerine çok hafif, farklı ebatlarda toplar koyacağız.Toplar hareket ettikçe ayaklarını daha çok hareket ettireceklermiş.
 •  Çıngıraklı patikler alın dedi, şunlardan almıştık zaten.


 • Ayak uçlarına hacıyatmaz balonlar koyun dedi 
Şunun gibi birşey herhalde
Yataklarının ayakuçlarına hububat torbası asın dedi. Ayakları değdikçe ses çıkacak ve ayaklarını daha çok kullanacaklar dedi.
Müzik kutusu alın dedi. Hani şu duvara asılıp sarkacı çekilince müzik çalanlardan. Titreşimli oyuncak alın, tırtıl falan gibi dedi. Kumaş kitap alın dedi. Biz şundan almıştık
Ellerinize zil takın, kaşık çalın, şarkı söyleyin, minnoşları kucağınıza alın ve onlarla dans edin dedi.Ha bir de hoppala alın dedi. Ama 7. aydan sonra bırakacakmışız. Şu anda ayaklarının güçlenmesi için kullanacakmışız sonra 7. aydan sonra yürüme için zararlı oluyormuş. Bakalım bu konuyu araştıracağım.
Gelelim ek gıdaya : Ek gıda olayını ağırdan alın, yavaş yavaş verin demişti.Daha önce burada ek gıda programımızdan bahsetmiştim. Biz bu programın daha sadece meyve ve yoğurt kısmını uygulamıştık. Önümüzdeki haftadan itibaren çorbaya başla dedi. 6-7 Aralık kahvaltıya başla dedi.
Kahvaltımız :
 Bir
kibrit kutusu inek peyniri veya keçi peyniri, yarım saat ılık suda bekletilip tuzu çıkarıldıktan sonra bir dilim bebek ekmeği (eti ya da uno ) ile birlikte rondoya konur. Üzerine 60-90 ml anne sütü veya mama eklenerek rondolanır. Eğer bebek bu karışımı sevmezse üzerine en sevdiği meyvenin rendesi eklenir. 13-14 Aralıkta öğlen verilen sebze çorbasının yerine 2 şer gün şehriye, tarhana ve yoğurt çorbası verecekmişiz. Sebze çorbasındaki pirincin yerini ise irmik alacak. Çorbalar şu şekilde yapılacak:
1/2 ajda bardağı arpa şehriye ( tarhana ),2-3 çeşit sebze( misal : 1/2 kabak, 4-5 dal maydanoz, 1 arpacık soğan gibi ), 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 2-3 kupa su.
Yoğurt çorbası : 2 yemek kaşığı yoğurda bir tatlı kaşığı un eklenerek çırpılır. Bir tatlı kaşığı pirinç,3-4 dilim patates, bir tutam nane, 4-5 adet taze fasulye,2-3 kupa su, bir tatlı kaşığı zeytinyağı. Çorbalara 7. aydan sonra dana bonfileden kıyma veya tavuk göğsü eklenecekmiş )
İşte böyle.

2 yorum:

 1. Ya yerim ben bunları, yerim... maşallah oğullarıma, maşallah...Biz de o aylarda doktorumuzun tavsiyesi ile hışırtılı kumaş kitap almıştık ama kitap Barış'ın hiç ilgisini çekmedi ama hala daha inatla gözünün önünde durur ve çıngıraklı çorabını da belki bir kere giydi.Ama illaki faydası vardır, denesin kuzular:)

  YanıtlaSil
 2. Şu anda bizim için de önerilen ve alınan bütün oyuncaklar sadece ağza sokulmaya yarıyor canım :)

  YanıtlaSil